https://www.high-endrolex.com/50 Grillowanie na terenie wspólnot mieszkaniowych

Zarządzamy nieruchomościami

Zarządzamy

Grillowanie na terenie wspólnot mieszkaniowych


Grillowanie na terenie wspólnot mieszkaniowych

 

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat tzw. „grillowanie” stało się nieodłącznym elementem niemal każdego pogodnego, majowego weekendu spędzonego na świeżym powietrzu w miłym towarzystwie.

 

Jednakże coraz częściej mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych skarżą się na to, że z tą formą wypoczynku związany jest szereg uciążliwości dla pozostałych sąsiadów narażonych między innymi na dym wydobywający się z paleniska czy głośne zabawy do późnych godzin nocnych.

 

O ile jednak „grillowanie” na terenie wspólnoty mieszkaniowej zlokalizowanym na działce znajdującej się w obrębie jej budynku spotyka się zazwyczaj z wyrozumiałością współwłaścicieli nieruchomości wspólnej, to „grillowanie” na balkonach w budynkach wielorodzinnych jest źródłem poważnych konfliktów, które często kończą się interwencją policji lub straży miejskiej.

 

Źródłem wyżej opisanych problemów już od wielu lat jest brak jednoznacznych regulacji prawnych, które raz na zawsze zakazałyby „grillowania” na balkonach. W 2010 roku tego typu zakaz pojawił się w projekcie rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Projektowane przepisy zakazywały używania urządzeń do pieczenia z otwartym paleniskiem (w tym elektrycznych) na balkonach, loggiach, tarasach i dachach budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Niestety na planach jednak się skończyło, bo przepisy te nigdy nie weszły w życie.

 

Rodzi się zatem pytanie – jak właściciele lokali budynków wielorodzinnych mają walczyć z uciążliwymi sąsiadami nie respektującymi zasad współżycia społecznego?

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się regulaminom obowiązującym we wspólnotach. Wiele z nich zawiera odpowiednie zapisy informujące o zakazie rozpalania grilla w takich miejscach jak balkon lub określających minimalną odległość paleniska od budynku mieszkalnego. Warto powołać się na nie i zwrócić uwagę sąsiadom, ale ze względu na to, że regulaminy te nie mają charakteru prawa administracyjnego określone w nich zakazy czy nakazy są bardzo trudno egzekwowalne.

W odniesieniu do najbardziej uciążliwych i krnąbrnych właścicieli lokali art. 16 ustawy o własności lokali przewiduje możliwość skorzystania z bardzo restrykcyjnego narzędzia, którym jest żądanie przez wspólnotę mieszkaniową sprzedaży lokalu w trybie licytacji ze względu na to, iż „właściciel lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym”.

Jednak w praktyce obserwujemy znikome zainteresowanie wspólnot mieszkaniowych możliwością skorzystania z tego rozwiązania.

 

Osoby narażone na znoszenie niedogodności związanych z „grillowaniem” przez ich sąsiadów na balkonie lub w bliskiej odległości od budynku mieszkalnego mogą skorzystać z ochrony przewidzianej w art. 144 kodeksu cywilnego, w którym ustawodawca stwierdza, że Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.”

 

Kolejnym, choć raczej doraźnym, rozwiązaniem problemu z uciążliwym „grillowaniem” przez sąsiadów jest możliwość wezwania na miejsce policji lub straży miejskiej, które traktują grillujących jako osoby zakłócające porządek. Zakłócenie porządku kończy się z reguły na pouczeniu biesiadników, nakazaniu zgaszenia grilla lub wręczeniu mandatu w wysokości do 500,00 zł.

 

Na uwagę zasługuje fakt, że brak zdecydowanego działania ze strony ustawodawcy, który od wielu lat nie potrafił zagwarantować wejścia w życie systemowych rozwiązań zakazujących „grillowania” na balkonach lub w bliskiej odległości od budynków mieszkalnych, wzmacnia pozycję uciążliwych sąsiadów, którzy mając świadomość ułomności obowiązujących regulacji nie zważają na elementarne zasady współżycia społecznego.

2011-05-20
images
tel. 601-784-902
awaria@ltg.poznan.pl